Halka Arza Katılın

 

Şirketler, belirli bir ortak sayısı üzerinde yasal zorunlulukları gereği ya da halka arz olma şartları sağlamaları halinde şirketin yapısını mali olarak güçlendirmek, sermaye arttırma motiflerini genişletmek ve prestij gibi bir çok sebepten dolayı zorunlu olmasalar dahi kendi talepleri doğrultusunda borsada halka arz olabilirler.

 

Halka arz olacak şirketler tasarruf sahiplerine, ne zaman, hangi fiyattan, şirket hisselerinin ne kadarını halka arz edeceklerini, katılımın nereden ve nasıl olabileceği ile ilgili detayları yayınlarlar. 

Formu doldurmanız halinde Ahlatcı Yatırım Menkul Değerler sizlerle bu bilgileri ücretsiz paylaşacaktır.

 

Borsa halka arz işlemi firmanın hisseleri için talep toplaması ve gelen talep doğrultusunda kendi hisselerini talep eden kişilere ilk elden satmasıdır. Halka arz olacak şirketlerin hisselerini yatırımcılara ilk elden satmasının en büyük avantajı hissenin incelemeler sonrası tespit edilen gerçek fiyattan hatta bazen indirimli olarak yatırımcılara sunulması ile oluşan hisse fiyatı avantajıdır. Hisse senedi almış olan bu kişiler artık yatırımcı olarak borsa da bu hisse senetlerini daha yüksek hisse fiyatı ile diğer yatırımcılara satma ve kar elde etme imkanı yakalarlar. Çünkü, yatırımcının başka bir yatırımcıya satma işleminde fiyatlar genellikle borsa halka arz fiyatından çok daha yüksek gerçekleşmektedir. Böylece halka arza katılan yatırımcıların karı oluşmaktadır.


 
Yeni halka arza katılarak hisselerini almış olan yatırımcılar genelde 1 hafta içerisinde bu hisseleri borsada işlem görmeye başlar. Böylece ikincil piyasa dediğimiz yatırımcıların birbirlerinden alım-satım yaptıkları piyasa da satabilirler.

 


Halka arz aşamaları

 

  •   Şirketlerin halka arz müracaatı
  •   SPK ve Borsa İstanbul’un müracaatı incelemesi
  •   Uygun bulunan şirketin, izahnamesinin hazırlanması
  •   İzahname ile birlikte halka arz detaylarının duyurulması
  •   Talep toplama ve halka arz süreci
  •   Borsada işlem görmesi

 

Yeni halka arz olan şirketler ile beraber artan hisse senedi getirileri ve yatırım talepleri ile 2022 yılında 1 milyon 300 binden fazla yeni yatırımcının borsaya katılımı gerçekleşti. Halka arz olan firmaların borsada işlem görmeye başladığı ilk günlerde hızla artan fiyatları dikkat çeken ve talebi arttıran en büyük etkenlerden biri. Borsada halka arz olan firmaların artması, halka arzlara katılan yatırımcıların artması ile birlikte yapılan düzenlemelerde de kapsam genişletildi. Küçük miktarda yatırım yapan yatırımcıların, yüksek miktarda yatırım yapan yatırımcılar ile eşitlikçi pay dağılım imkanından faydalandırılması, halka arz talebinde tabana yayılma politikası ve arzların bir kısmında hisse fiyatı istikrar uygulaması da halka arzlardaki talebi destekleniyor. 

 

Mevzuat düzenlemeleri ile finansal piyasaların verimli ve güvenli bulunması, yatırımcıları finansal piyasalarda işlem yapmaya teşvik ediyor. İlk kez finansal piyasalarda işlem yapan ya da ilk kez halka arz yatırımı yapan yatırımcıların, borsada hisse senetlerini satarak kısa vadeli kazanç sağlamaları mümkün olduğu gibi halka arz sonrasında farklı hisse senetlerinde, farklı sektörlerde de alım yaparak portföy oluşturması yatırımlarını uzun süreli planlamaları da mümkün.

 

Teknoloji ile beraber, borsada işlem yapmak her zamankinden daha kolay. Yatırımcılar gün içerisinde internet erişimi olan her yerden yatırımlarını takip edebiliyor. İnternetin olmaması durumunda ise telefon ile işlemlerini yapabiliyorlar. 

 

Böylece artık borsada her yaş grubundan, her meslekten ve çok farklı miktarlarda yatırım oranları ile yatırımcılar olduğunu söylemek mümkün. Oluşan şeffaf, güvenilir ortamın, tasarruf sahiplerinin hak ve yararlarının korunmasına yönelik çalışmalarla desteklendikçe, yatırımcılar tarafından taleple karşılanacak ve birçok kez hızlı ve etkin yatırım imkanı sağlayacaktır.


Sizde formu doldurarak Ahlatcı Yatırım Menkul Değerler ile yeni halka arz olacak şirketlerden ücretsiz haberdar olabilir, uzmanlarımızın desteği ile borsa halka arzlara kolayca katılabilirsiniz.

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu hakkında bilgilendirmeyi okudum, kabul ediyorum.
Risk Uyarısı

Burada yer alan her türlü yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

  www.ahlatciyatirim.com.tr sayfalarında yer alan her türlü piyasaya ait sayısal veri, hesaplayıcılar, fiyatlar, raporlar, araştırma, haber, görüşler ve tavsiyeler genel anlamda bilgi vermek amacıyla halka açık olarak hazırlanmış gösterge niteliğindedir. Bunların izinsiz kullanılması sonucunda yatırımcıların ve/veya ilgili kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kâr yoksunluğundan, manevi zararlardan ve her ne şekil ve surette olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı şirketimiz sorumlu tutulamaz.

Risklere ilişkin olarak size sunulacak olan risk bildirim formlarını dikkatle okuyunuz.