Haftalık Analiz

Piyasanın Nabzı

Altın

Petrol WTI

EUR/USD

USD/TRY

EUR/TRY

GBP/USD

USD/JPY

S&P500

Forex Haftalık Bülten 15.02.2019

Küresel Piyasalarda Gözler FOMC ve ECB Toplantı Tutanakları İle PMI Verilerinde Olacak

 

 

Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkan Yardımcısı Luis de Guindos yaptığı değerlendirmede, Euro Bölgesi’nde çekirdek enflasyonun artan ücretlerin ve ECB’nin uyguladığı esnek para politikası ile birlikte orta vadede yükselmesini beklediğini ifade etti. Özellikle, ücretlerde yaşanan artışın tabana yayılmaya devam ettiğini belirtirken manşet enflasyonun ise birkaç gerilemesini öngördüğünü açıkladı. İngiltere’de açıklanan öncü GSYİH verilerine göre, ada ekonomisi 2018 yılı 4.çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,2 ve bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 1,3 ile beklentilerin altında büyüdü. İngiltere’de açıklanan Sanayi Üretimi verisi Aralık ayında bir önceki aya göre, yüzde -0,5 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde -0,9 oranında gerçekleşti.  İngiltere’de açıklanan İmalat Üretimi verisi Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde -0,7 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde -2,1 olarak gerçekleşti. ABD’de Cumhuriyetçi Senatör Richard Shelby, yaptığı açıklamalarda Cumhuriyetçi ve Demokrat üyeler arasında iç ve sınır güvenliği dahil 6 yasa tasarısı üzerinde prensipte anlaşma sağlandığını, her iki partiden temsilcilerin konuyu görüştüğünü ve hükümetin kapanmaması konusunda mutabık kaldıklarını belirtti. Almanya Merkez Bankası (BUBA) Başkanı Weidmann yaptığı değerlendirmede, ECB’nin tahvil alımları bankanın bağımsızlığını tehlikeye atabileceğini ifade ederken merkez bankalarının aşırı yüklenmeye dikkat etmeleri konusunda uyardı. Başkan, Euro Bölgesi’nin hala krize dayanıklı olmadığını vurguladı.

 

 

OPEC tarafından yayımlanan Aylık Petrol Piyasası Raporuna göre, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün günlük ham petrol üretimi Ocak ayında geçen yılın aralık ayına göre günlük 797 bin varil azalarak 30 milyon 810 bin varile düştü. OPEC'in tahminine göre, bu yıl küresel petrol talebi geçen yıla göre 50 bin varil düşüşle günlük 100 milyon varile ulaşacağı öngörülürken OPEC ülkelerinin 2019'daki günlük ham petrol talebinin ise 30 milyon 600 bin varil olacağı tahmin ediliyor. İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Carney yaptığı değerlendirmede, küresel ekonomik büyümenin daha yavaş bir hızda istikrar kazanacağını bu bağlamda ABD ile Çin arasında devam eden ticaret savaşları ve artan korumacılık politikaları büyümeyi baskılayabileceğini ifade etti. Fed Başkanı Powell yaptığı değerlendirmede, Faiz kararlarının ekonomiye etki etmesinin zaman ile olacağına değinirken ABD ekonomisinin iyi bir durumda olduğunu ve resesyon ihtimalinin yükseldiğini hissetmediğini belirtti. Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Aylık Petrol Piyasası raporuna göre, OPEC’in ham petrol üretimi Ocak ayında günlük 930 bin varil azalarak 30,830 milyon varil oldu. Ocak ayında petrol üretimi en fazla düşen ülke Suudi Arabistan olurken bu düşüşü Birleşik Arap Emirlikleri ve Libya takip etti. Küresel petrol talebi ise 2019 yılı için ortalama 1,400 bin varil artış ile 100,600 milyon varile yükseleceği tahmin ediliyor. İngiltere’de açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi verisi Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 0,8 azalırken bir önceki yılın aynı ayına göre beklentilerin altında yüzde 1,8 oranında artış gösterdi.

 

 

 

Euro Bölgesi’nde açıklanan Sanayi Üretimi verisi Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 0,9 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,2 oranında daraldı. ABD’de açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi verisi Ocak ayında bir önceki aya göre değişim göstermezken bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,6 oranında artış gösterdi. FOMC Komite Üyesi Bostic yaptığı değerlendirmede, Para politikasının nasıl ilerlemesi gerektiğine dair görüşlerinde çok değişiklik olmadığını ve tahminlerine göre ABD ekonomisi 2019 yılında yüzde 2,5 büyüme üzerinde kalırsa Fed’in 2019 yılında bir faiz artırımına gidebileceğine dair beklentilerini korumaya devam ettiğini belirtti. FOMC Komite Üyesi Mester yaptığı değerlendirmede, Şu anda tahminleri arasında resesyon ihtimalinin yer almadığı ifade ederken ABD’nin maksimum istihdamın biraz ötesinde olduğunu belirtti. Almanya’da açıklanan öncü GSYİH verilerine göre, Almanya ekonomisi 2018 yılı 4.çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0 ve bir önceki yılın aynı çeyreğinde beklentilere paralel yüzde 0,9 oranında büyüdü. Euro Bölgesi’nde açıklanan öncü GSYİH verilerine göre, Euro Bölgesi ekonomisi 2018 yılı 4.çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre beklentilere paralel yüzde 0,2 ve bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 1,2 oranında büyüdü. ABD’de açıklanan Perakende Satışlar verisi Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 1,2 oranında düşüş gösterdi.

 

 

 

TÜİK tarafından yayımlanan verilere göre, Sanayi Üretimi verisi 2018 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 1,4 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,8 oranında azalış gösterdi. TCMB tarafından yayımlanan Ödemeler Dengesi İstatistikleri 2018 yılı Aralık ayı verilerine göre, Cari işlemler açığı, bir önceki yılın Aralık ayına göre 6.313 milyon dolar azalarak 1.437 milyon dolar olarak gerçekleşti. On iki aylık cari işlemler açığı 27.633 milyon dolar olarak gerçekleşti. TCMB Başkanı Murat Çetinkaya yaptığı değerlendirmede, enflasyon dinamiklerinde ikna edici iyileşme gözleninceye kadar sıkı duruşu koruyacaklarının ifade etti.  Başkan, fiyat istikrarına yönelik kararlı duruşun mevcut şartlarda dengeli büyümeyi desteklediğini ifade ederken, fiyatlamalara dair öngörülebilirliğin artmasının fonlama koşullarını iyileştirip vadeleri daha da uzatarak ekonominin sağlıklı bir patikada ilerlemesine katkıda bulunacağını belirtti. TCMB tarafından yayımlanan Beklenti Anketi Şubat 2019 Raporuna göre, Cari yılsonu TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 16,45 iken, bu anket döneminde yüzde 15,91'e geriledi. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 15,91 iken, bu anket döneminde yüzde 15,47 olarak gerçekleşti. 2019 yılsonu döviz kuru (ABD Doları/TL) beklentisi bir önceki anket döneminde 6,18 TL iken, bu anket döneminde 5,99 TL'ye geriledi. TÜİK tarafından açıklanan İşgücü İstatistikleri verilerine göre 2018 yılı Kasım ayında İşsizlik Oranı bir önceki yılın aynı ayına göre 2 puanlık artış ile yüzde 12,3 düzeyinde gerçekleşti. 18-22 Şubat Haftasında, küresel piyasaların önemli aktörlerin olan Fed ve ECB’nin gerçekleştirmiş oldukları toplantıların tutanakları yayımlanacak. Ayrıca, küresel tarafta açıklanacak olan PMI verileri fiyatlamalarda oynaklığın artmasına neden olabilir. 15 Şubat tarihinde Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Standard and Poors’un (S&P) Türkiye’nin kredi notu ve görünümü dair açıklama yapması beklenirken yapılacak açıklamanın hafta içerisinde TL varlık fiyatlamalarında etkili olabileceğini öngörüyoruz.

 

 

 

 

Haftalık Ekonomik Takvim

Para Birimi

Tarih

TSİ

Veri/Gelişme

Dönem

Beklenti

Önceki

Değişim

Önem

JPY

18 ŞUBAT

02:50

Japonya Çekirdek Makine Siparişleri

Aralık

4,8%

0,8%

Yıllık

**

EUR

19 ŞUBAT

12:30

Euro Bölgesi Cari Denge

Aralık

 

20,3B

Aylık

**

GBP

19 ŞUBAT

12:30

İngiltere İşsizlik Oranı

Aralık

 

4,0%

Aylık

***

EUR

19 ŞUBAT

13:00

Euro Bölgesi ZEW Ekonomik Güven Endeksi

Şubat

 

-20,9

Aylık

***

TRY

20 ŞUBAT

10:00

Türkiye Tüketici Güveni

Şubat

 

58,2

Aylık

**

EUR

20 ŞUBAT

18:00

Euro Bölgesi öncü Tüketici Güveni

Şubat

 

-7,9

Aylık

**

USD

20 ŞUBAT

22:00

FOMC Toplantı Tutanakları

 

 

 

 

***

EUR

21 ŞUBAT

10:00

Almanya Tüketici Fiyat Endeksi

Ocak

1,4%

1,4%

Yıllık

***

EUR

21 ŞUBAT

11:30

Almanya İmalat PMI (Öncü)

Şubat

50,0

49,7

Aylık

**

EUR

21 ŞUBAT

12:00

Euro Bölgesi İmalat PMI (Öncü)

Şubat

51,2

51,2

Aylık

***

EUR

21 ŞUBAT

15:30

ECB Toplantı Tutanakları

 

 

 

 

***

USD

21 ŞUBAT

16:30

ABD Dayanıklı Mal Siparişleri

Aralık

0,8%

0,8%

Aylık

**

USD

21 ŞUBAT

17:45

ABD İmalat PMI (Öncü)

Şubat

 

54,9

Aylık

**

USD

21 ŞUBAT

18:00

ABD Mevcut Ev Satışları

Ocak

 

-6,4%

Aylık

**

EUR

22 ŞUBAT

10:00

Almanya GSYİH

4.çeyrek

0,00%

0,00%

Çeyreklik

***

EUR

22 ŞUBAT

12:00

Almanya IFO İş Dünyası Güven Endeksi

Şubat

 

99,1

Aylık

***

EUR

22 ŞUBAT

13:00

Euro Bölgesi Tüketici Fiyat Endeksi

Ocak

1,1%

1,1%

Yıllık

***

 

 

 

 

ALTIN

 

 

11-15 Şubat haftasında, global piyasalarda risk iştahında kararsız seyrin devam ettiği gözlemlenirken ons altının 1302 seviyeleri civarına kadar geri çekildiği gözlemlendi. Hafta içerisinde, dolar endeksinde ve ABD on yıllık tahvil getirisinde yaşanan değer kazanımları kıymetli metal fiyatlamaları üzerinde baskı oluşturmaya devam ederken, ABD’de açıklanan verilerin birçoğunun beklentilerin altında kalması ve bazı Avrupa Birliği üye ülkelerinde yaşanan siyasi riskler piyasalarda güvenli liman olma özelliği ile ön plana çıkan ons altında düşüşleri sınırladığı ve gelen tepki alımları ile birlikte kıymetli metalin haftayı pozitif bölgede tamamlamaya çalıştığı gözlendi.

 

 

Teknik olarak incelediğimizde, ons altının psikolojik seviyesi olan 1302 düzeyi fiyatlamaların yönü açısından belirleyici olmaya devam edebilir. Bu seviye üzerine doğru ataklarda 1327, 1332 ve 1340 direnç seviyeleri hedeflenebilir. Olası, bu seviye altına sarkmalarda ise 1296, 1290 ve 1282 destek seviyeleri izlenebilir.

 

 

 


PETROL

 

 

11-15 Şubat haftasında, ABD’de API tarafından açıklanan haftalık ham petrol stoklarında azalış yaşanırken Enerji Bilgi İdaresi (EIA) tarafından açıklanan resmi ham petrol stoklarında artışın yaşandığı görülüyor. EIA verilerine göre ülkede petrol üretimi yüksek seviyelerini korumaya devam ediyor. ABD ile Çin arasında devam eden ticaret müzakerelerine yönelik olumlu gelişmeler ve bazı OPEC üyesi petrol üreticilerinin üretim arzını azaltacağına yönelik haber akışları ve resmi olmayan haber akışlarını göre Suudi Arabistan’da Safaniyah kıyı petrol sahasında üretimin durduğuna yönelik açıklamaların ham petrol fiyatlamalarında yükselişleri desteklediği izleniyor.

 

 

Teknik olarak bakıldığında, ham petrolün 50 günlük üssel hareketli ortalaması olan 53,20 seviyesi fiyatlamaların yönü açısından belirleyici olmaya devam edebilir. Bu seviye üzerine geçişlerde 56.00, 57.40 ve 58.00 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerde ise 52,90, 52,00 ve 51,40 destek seviyeleri izlenebilir.  

 

 

 

 

 

EUR/USD

 

 

11-15 Şubat haftasında, Euro Bölgesi’nde açıklanan Sanayi Üretimi verisinde yaşanan sert düşüş yaşanırken Euro Bölgesi ekonomisi 2018 yılı 4.çeyrekte öncü göstergelere göre beklentilere paralel büyüdü. Açıklanan veri trafiği Euro fiyatlamaları üzerinde baskı oluşturmaya devam ederken paritenin 1,1248 seviyeleri civarına kadar gerilediği izleniyor. Diğer taraftan, İspanya’da reddedilen bütçe görüşmeleri sonrasında İspanya’da erken seçime gidilebileceğine dair artan endişeler Euro üzerinde baskı unsuru olarak izlenmeye devam ediyor. Hafta içerisinde, ABD’de açıklanan ekonomik verilerin birçoğunun beklentileri karşılamaması dolarda kısmi zayıflamalara neden olduğu görülüyor. Avrupa’daki olumsuz görünüm Euro para birimi üzerindeki baskının sürmesine neden olacak.

 

 

Teknik olarak bakıldığında, paritenin 200 haftalık hareketli ortalaması olan 1,1330 seviyesi fiyatlamaların yönü açısından belirleyici olmaya devam edebilir. Bu seviye altına geçilmesi durumunda 1,1220, 1,1140 ve 1,1050 destek seviyeleri test edilebilir. Olası, bu seviye üzeri geçişlerde ise 1,1390, 1,1450 ve 1,1500 direnç seviyeleri izlenebilir.

 

 

 

 

 


USD/TRY

 

 

 

11-15 Şubat haftasında, Yurtiçinde açıklanan yoğun veri akışı takip edildi. TÜİK tarafından açıklanan Sanayi Üretimi verisi Aralık ayında yıllık bazda yüzde -9,8 ile beklentilerden daha kötü gerçekleşirken, TCMB tarafından açıklanan Cari Denge verisi piyasa beklentilerine yakın açık verdi. Açıklanan veriler TL fiyatlamalarına sınırlı etki yaptığı görüldü. Hafta içerisinde, ABD’de açıklanan ekonomik verilerin birçoğu beklentileri karşılamazken dolarda sınırlı değer kayıplarının yaşanmasına neden olduğu izleniyor. Hafta içerisinde, kurun fiyatlamalarda 5,3233 seviyeleri civarını test ettiği görüldü.

 

 

 

Teknik olarak bakıldığında, kurun 33 haftalık üssel hareketli ortalaması olan 5,2685 seviyesi fiyatlamaların yönü açısından belirleyici olmaya devam edebilir. Olası, bu seviye üzerine geçişlerin yaşanması durumunda 5,3490, 5,3800 ve 5,4000 direnç seviyeleri takip edilebilir. Bu seviye altına geçişlerde ise 5,1920, 5,1800 ve 5,1600 destek seviyeleri izlenebilir

 

 

 

 

 

 


GBP/USD

 

 

11-15 Şubat haftasında, İngiltere’de açıklanan ekonomik verilerin birçoğu beklentileri karşılamadığı izlenirken Sterlin fiyatlamaları üzerinde baskının arttığı görüldü. Diğer taraftan, İngiltere parlamentosu hükümetin Brexit sürecine yönelik yaklaşımı oldukça sert ve geçen haftanın sonuna doğru Theresa May’in anlaşmasının yeniden müzakere edilmesini amaçlayan öneriyi yine reddetti. AB komisyonu da yeniden müzakereye ilişkin kapıları tamamen kapatmış durumda. ABD’de geçen hafta açıklanan perakende satışlar verisinde yaşanan düşüş dolarda sınırlı değer kayıplarının yaşanmasına neden olduğu görüldü. Paritede hafta içerisinde, 1,2772 seviyelerine varana dek geri çekilmelerin yaşandığı gözlemlendi.

 

 

Teknik olarak incelediğimizde paritenin 33 haftalık hareketli ortalaması olan 1,2930 seviyesi altında kalıcılık sağlaması durumunda fiyatlamalarda zayıf görünümün devamı beklenebilir. Olası, düşüşlerin yaşanması durumunda 1,2660, 1,2550 ve 1,2450 destek seviyeleri takip edilebilir. Yükseliş denemelerinde ise 1,2900, 1,3000 ve 1,3090 direnç seviyeleri izlenebilir. 

 

 

 

 


 


USD/JPY

 

 

 

11-15 Şubat haftasında, Japonya’da açıklanan öncü GSYİH verilerine göre, Japonya ekonomisi yılı 4.çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,3 ile beklentilerin altında büyüdü. Hafta içerisinde, ABD ile Çin arasında ticaret görüşmelerine dair olumlu haber akışları Asya bölgesinde güvenli liman olma özelliği ile ön plana çıkan Yen’de değer kayıplarının yaşanmasına neden olurken paritenin 111,12 düzeyini test ettiği görüldü. ABD’de açıklanan ekonomik verilerin birçoğunun beklentileri karşılamaması sonrasında dolarda oynaklık artarken paritenin kazançlarının bir kısmını geri verdiği izleniyor.

 

 

Teknik olarak baktığımızda, paritenin 200 haftalık üssel hareketli ortalaması olan 109,60 seviyesi fiyatlamaların yönü açısından belirleyici olmaya devam edebilir. Bu seviyenin üzerine tutunma sağlanabilirse 111,80, 112,20 ve 112,90 direnç seviyeleri takip edilebilir. 109.60 altına geçişlerde ise 109,20, 108,40 ve 107,70 destek seviyeleri izlenebilir.

 

 

 

 


 

 

Ahlatcı Yatırım Araştırma Departmanı

Haftalık ekonomik gelişme ve piyasa beklentilerinin profesyonel analiz kadromuz tarafından değerlendirilerek hazırlanan, temel ve teknik analiz bilgilerinin detaylı aktarıldığı haftalık AHL Forex Bülteni ve piyasalardaki fiyat değişimleri bilgilerini Haftalık Analiz sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Teknik Seviyeler ve Haftalık Değişimler

 

 

 

 

EURUSD

USDTRY

EURTRY

GBPUSD

XAUUSD

WTİ

S&P500

USDJPY

DİRENÇ 3

1,1500

5,4000

6,1150

1,3090

1340

58,00

2796

112,90

DİRENÇ 2

1,1450

5,3800

6,0600

1,3000

1332

57,40

2784

112,20

DİRENÇ 1

1,1390

5,3490

6,0400

1,2900

1327

56,00

2777

111,80

PİVOT

1,1268

5,2768

5,9588

1,2850

1313

53,99

2739

110,42

DESTEK 1

1,1220

5,1920

5,8800

1,2660

1296

52,90

2700

109,20

DESTEK 2

1,1140

5,1800

5,8400

1,2550

1290

52,00

2650

108,40

DESTEK 3

1,1050

5,1600

5,8200

1,2450

1282

51,40

2620

107,70

* Tablo 17:30 itibariyle güncellenmiştir.

 

 

 

 

 

Kapanış Fiyatı*

Haftalık Değişim (%)

Net Değişim

FDJI

25.537,00

1,62

406,00

FSPX

2.756,50

1,94

52,50

FDAX

11.278,00

2,25

248,50

XAUUSD

1.319,55

0,73

9,58

GLDGR

223,51

0,79

1,76

BRENT

65,63499

6,17

3,82

USTBOND10Y

2,681

0,98

0,03

GERBOND10Y

0,106

-0,93

0,00

TAHVIL

18,6

1,09

0,20

TAHVILUV

14,92

2,05

0,30

Haftalık Analiz Arşivine Ulaşmak İçin Tarih Seçiniz
Hafta Seçiniz