Haftalık Analiz

Piyasanın Nabzı

Altın

Petrol WTI

EUR/USD

USD/TRY

EUR/TRY

GBP/USD

USD/JPY

S&P500

Forex Haftalık Bülten 18.06.2018

Bu Hafta, Merkez Bankaları Başkanlarının Açıklamaları, BoE Faiz Kararı ve OPEC Toplantısı Ön Planda…

 

Fed’in gerçekleştirdiği toplantısı sonrasında faiz oranlarında piyasa beklentisine paralel 25 baz puan artışa gittiği açıklandı. Avrupa Merkez Bankası (ECB) Haziran ayı toplantısı sonrasında faiz oranlarında değişikliğe gitmezken varlık alım süresi ve miktarında değişikliğe gidileceğini açıkladı. ECB, 2018 Eylül ayına kadar 30 milyar Euro olarak devam edecek varlık alım miktarını Ekim-Aralık döneminde 15 milyar Euro’ya indireceğini ve Aralık ayı itibariyle de varlık alım programını sona erdireleceğini açıkladı. Japonya Merkez Bankası (BoJ) gerçekleştirdiği Haziran ayı para politikası toplantısı sonrasında faiz oranında ve varlık alım programında değişikliğe gitmediğini açıkladı. Banka politika faiz oranını yüzde -0,10 ve varlık alım miktarı tutarını 80 trilyon Yen olarak korumaya devam etti.

 

TÜİK tarafından açıklanan GSYH verisine göre, Türkiye ekonomisi 2018 yılı birinci çeyrekte yüzde 7,4 oranında büyüdü. TÜİK tarafından açıklanan Sanayi Üretimi verisi Nisan ayında, aylık bazda yüzde 0,9 ve yıllık bazda yüzde 6,2 oranında artış gösterdi. TÜİK tarafından açıklanan 2018 yılı Mart ayı İşsizlik Oranı verisi yüzde 10,1 oranında gerçekleşti. Geçtiğimiz hafta, kurun fiyatlamalarda 4,7595 seviyeleri civarını test ettiği fakat bu seviyeyi aşmakta zorlandığı ve haftayı 4,7279 civarında tamamladığı görülmekte. BİST-100 Endeksi geçtiğimiz hafta, yüzde 1,39 değer kaybı ile haftayı 94.540 puandan tamamladı.  

 

Yurt dışında zayıf bir veri akışının bizi beklediği ve özellikle Perşembe gününe odaklanacağımız bu hafta içerisinde piyasaların gözü o gün İngiltere’den gelecek faiz kararında olacak. Mayıs ayında tüketici fiyatlarının % 2.4 oranında artış göstermesi piyasa beklentileriyle uyumlu fakat kısmen bir yavaşlamaya işaret etti. Son bir yılın en düşük seviyesini gören enflasyon için İngiltere Merkez Bankası’nın(BoE) beklentisi petrol fiyatlarındaki artış neden gösterilerek yükselmeye devam edeceği yönündeydi. Bunun dışında Brexit’e dayalı belirsizliklerin sürmesi ve geçen hafta açıklanan sanayi üretimindeki yavaşlama görüntüsü BoE’yi Perşembe günü bir faiz artırımı kararından alı koyabilir.  Biz de kurum olarak BoE’nin faiz artırımına gitmeyeceğini düşünüyoruz. İngiltere dışında bu hafta Brezilya, Meksika, Filipinler, Tayland ve Macaristan Merkez Bankaları’nın da faiz kararlarının açıklanmasını bekleyeceğiz.

 

Haftanın yakından izlenecek diğer bir gelişmesi ise OPEC toplantısı olacak. Bu toplantının ana konusu ise OPEC’te uzlaşma sağlanan üretim kısıtlamasının kaldırılıp kaldırılmayacağı olacak. Hali hazırda Suudi Arabistan ve Rusya’nın üretimi artırma yönünde istekleri bulunuyor. Bu nedenle toplantıdan çıkacak sonuçlar petrol fiyatlarında volatilite yaratabileceğinden yakından takip edilecek.

 

Pazartesi günü Portekiz’de başlayacak Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından düzenlenen merkez bankacılığı üzerine forumda bu yıl ayrı bir önem taşıyor olacak. Portekiz’de gerçekleşecek forum sadece Draghi değil, BoJ Başkanı Kuroda ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın da yapacağı konuşmalar yakından izlenecek.

 

Yurtiçinde ise artık seçim haftasına giriyor olmamızın kur, faiz ve borsa tarafındaki fiyatlamalarda hareketliliği daha fazla artırmasını bekliyoruz.

 

Haftalık Ekonomik Takvim

Para Birimi

Tarih

TSİ

Veri/Gelişme

Dönem

Beklenti

Önceki

Değişim

Önem

EUR

18 HAZİRAN

20:30

ECB Başkanı Draghi’nin Açıklamaları

 

 

 

 

 

EUR

19 HAZİRAN

11:00

ECB Başkanı Draghi’nin Açıklamaları

 

 

 

 

 

USD

19 HAZİRAN

15:30

ABD İnşaat İzinleri

Mayıs

-1,4%

-1,8%

Aylık

***

USD

20 HAZİRAN

16:30

FED Başkanı Powell’ın Açıklamaları

 

 

 

 

 

EUR

20 HAZİRAN

16:30

ECB Başkanı Draghi’nin Açıklamaları

 

 

 

 

 

USD

20 HAZİRAN

17:00

ABD Mevcut Konut Satışları

Mayıs

1,5%

-2,5%

Aylık

**

TRY

21 HAZİRAN

10:00

Türkiye Tüketici Güveni

Haziran

 

69,9

Aylık

*

GBP

21 HAZİRAN

14:00

BOE Faiz Oranı Kararı

Haziran

0,50%

0,50%

Aylık

***

USD

21 HAZİRAN

15:30

ABD Philadelphia Fed İmalat Endeksi

Haziran

29,0

34,4

Aylık

***

GBP

21 HAZİRAN

23:15

BOE Başkanı Carney’in Açıklamaları

 

 

 

 

 

EUR

22 HAZİRAN

11:00

Euro Bölgesi öncü İmalat PMI

Haziran

55,0

55,5

Aylık

**

USD

22 HAZİRAN

16:45

ABD öncü İmalat PMI

Haziran

56,3

56,4

Aylık

**

WTİ/BRENT

22 HAZİRAN

BELİRSİZ

OPEC Toplantısı

 

 

 

 

 

ALTIN

 

 

Geçtiğimiz hafta, FED ve ECB’nin gerçekleştirdiği para politikaları toplantıları sonrasında küresel piyasalarda emtiaların birçoğunda yaşanan değer kayıplarının, ons altın fiyatlamaları üzerinde etkili olduğunu ve sarı metalin 1275 seviyeleri civarına kadar gerilediğini gördük. Haftalık bazda, ABD on yıllık tahvil getirisinde yaşanan değer kayıpları ons altın fiyatlamalarına olumlu yansımaların görülse de dolar endeksinde yaşanan değerlenme sarı metal üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiği görülüyor. Teknik olarak bakıldığında, ons altının 200 haftalık üssel hareketli ortalaması olan 1274 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü hareketlerin devamı görülebilir. Yükseliş denemelerinde 1296, 1312 ve 1330 direnç seviyeleri olarak takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerde ise 1260, 1250 ve 1243 destek seviyeleri olarak izlenebilir.

 

 

 


PETROL

 

Geçtiğimiz hafta, ABD’de API ve EIA tarafından açıklanan haftalık ham petrol stokları verileri karmaşık bir görünüm sergilediği görülürken ham petrolün hafta içerisinde 67,21 seviyeleri civarını test ettiği fakat bu bölgede kalıcılık sağlayamadığı ve haftayı 64,39 seviyesinde tamamladığı görüldü. Diğer tarafta, 22-23 Haziran tarihinde gerçekleştirilecek olan OPEC toplantısı öncesinde petrol üreticileri arasında üretim arzına yönelik görüş ayrılıkları petrol fiyatlamaları üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiği görülüyor. Teknik olarak baktığımızda, ham petrolün 21 haftalık hareketli ortalaması olan 65,30 seviyesi altında kalıcılık sağlaması durumunda geri çekilmelerin devamı görülebilir. Düşüşlerin devamında 62,60, 61,80 ve 60,50 destek seviyeleri olarak takip edilebilir. OIası, yükseliş denemelerinde ise 65,30, 66,70 ve 67,20 direnç seviyeleri olarak izlenebilir.

 

 

 

 

EUR/USD

 

 

 

Avrupa Merkez Bankası varlık alım programından çıkış ile ilgili takvimini açıkladı. Buna göre tahvil alımları Aralık ayında son bulacak ve ardından faiz artırım bekleyişi başlayacak.

 

Draghi’nin bölge ekonomisi ile ilgili açıklamaları yanında, AMB’nin varlık alım programının sonuçlandırılması ile ilgili açıklamaların piyasalarca beklenen bir gelişmenin olması ve bunun gerçekleşmesi, bunun yanında faiz artırım sürecinin 2019 yılı ortalarında başlayabileceğinin belirtilmesinin güvercin tonda algılanması sebebiyle Euro’da değer kayıpları hız kazandı.

 

Bu gelişmeler sonrası yaşanan hızlı geri çekilmede 1.05’lerden başlayan yükseliş trendinin test edildiği gözleniyor. 1.15 altına sarkmalarda aşağısına geçilecek bu trend çizgisi ile 1.1400 ve 1.1200 seviyeleri gündeme gelebilir. 1.15 üzeri kalıcılıkta ise gelebilecek tepki yükselişlerinde 1.1730-1.1770 ve 1.1800 takibimizdeki direnç seviyeleri olacak.

 

 

 

USD/TRY

 

 

 

FED’in bu yıl dört faiz artırımına gitme beklentisini ortaya koyması ve yurt içindeki seçim belirsizliğinin sürmesi TL tarafındaki değer kayıp ağırlığının korunmasında etken oluyor.

 

Bu hafta içerisinde de kur tarafında yukarı yönlü eğilimin sürmesini bekliyoruz. 4.63-4.60 bölgesi altına geçiş sağlanamadığı müddetçe yükseliş eğiliminin devamını beklediğimiz kurda bu hafta 4.75 üzeri geçişlerde 4.85-4.88 seviyeleri gündeme gelebilir.

 

Yaşanacak olası geri çekilmelerde 4.60 altı geçiş yaşanması durumunda 4.55-4.45 bandı takip edilmeli. Kurun orta vadeli hareketinde 4.45 seviyesi önemli bir destek konumunda olmayı sürdürüyor ve bu seviye yine orta vade için yükseliş trendinin devamını belirleyecek seviye olarak karşımızda duruyor.

 

 

 

EUR/TRY

 

 

Avrupa Merkez Bankası varlık alım programından çıkış ile ilgili takvimini açıkladı. Buna göre tahvil alımları Aralık ayında son bulacak ve ardından faiz artırım bekleyişi başlayacak.

 

Draghi’nin bölge ekonomisi ile ilgili açıklamaları yanında, AMB’nin varlık alım programının sonuçlandırılması ile ilgili açıklamaların piyasalarca beklenen bir gelişmenin olması ve bunun gerçekleşmesi, bunun yanında faiz artırım sürecinin 2019 yılı ortalarında başlayabileceğinin belirtilmesinin güvercin tonda algılanması sebebiyle Euro’da değer kayıpları hız kazandı.

 

EURTRY tarafında da geri çekilmeler görsek de Türk Lirası’ndaki değer kaybının sürmesi düşüşü sınırlandırdı. İzleyeceğimiz destek bölgesi olacak 5.34-5.36 bandı üzeri kaldıkça yukarı olmaya devam edeceğini düşündüğümüz paritede 5.50 üzerindeki kalıcılıkta yükselişlerin 5.58-5.62 bandına doğru devam etmesi beklenebilir.

 

 

 

 


 

 

 

 

 


GBP/USD

 

 

 

İngiltere’de bu hafta Perşembe günü merkez bankasının (BoE) faiz kararı GBPUSD paritesi açısından yakından izlenecek. Bu toplantıdan bir faiz artırım kararı çıkması beklenmiyor fakat toplantı sonrası yapılacak açıklamalar paritede hareketliliği artırabilir. Bunun yanında FED’in dört faiz artırım beklentilerinin güçlendiği ortamda Dolar endeksindeki güçlü duruşun sürmesi GBPUSD tarafında baskının sürmesine neden olabilir.

 

İki kez test edilen 1.3200 seviyesi paritede oluşan ikili dip görüntüsüyle düşüşün mü yükselişin mi ağır basacağını görebilmemiz açısından önemli. Bu hafta içinde bu seviye altına geçiş görülmesi durumunda geri çekilmelerin 1.31 ve 1.29 bandına doğru devam etmesini bekleyeceğiz.

 

1.32 üzerinde sağlanacak kalıcılıkta ise gelebilecek yükseliş denemelerinde ise 1.34 ve 1.35 aralığında hareketler gündeme gelebilir.

 

 

 

 

USD/JPY

 

 

 

FED ve Avrupa Merkez Bankası kararları ve açıklamaları sonrası Dolar endeksinde yaşanan güçlenmeye rağmen ticaret savaşlarının ABD ile Çin arasında yeniden kızışmasıyla güvenli varlık olarak görülen Yen’e olan talep USDJPY tarafındaki hareketlerin kısıtlı kalmasına yol açtı.

 

Uzun vadeli projeksiyonda düşüş trendi altında hareketini sürdüren USDJPY’de ticaret savaşlarının yarattığı endişe ile Yen’e olan talepte artış sürecek olursa bu trendin direnci olan 111.90 altında düşüş eğilimi etkisini sürdürerek 109.00-108.00 bölgesine doğru hareketleri gündeme getirebilir. 108.00 altında ise 105.30 diğer önemli destek konumu olarak takip edilecek.

 

111.90 seviyesi bu hafta aşılabilirse yükseliş eğiliminin hızlanması 113.50 ve 114.60 dirençlerinin test edilmesini sağlayabilir. Paritede genel görüntü 111.90 altında düşüş trendinin devam ettiği yönünde

 

 

 

 

 

S&P500

 

 

 

Geçtiğimiz hafta, ABD’de açıklanan verilerin karmaşık bir görünüm sergilemesi, Fed’in para politikası toplantısı sonrasında faiz oranında beklentilere paralel 25 baz puan artışa gitmesi ve ABD’nin Çin’den ithal edilen ürünlere yönelik ek tarifeler uygulayacağı yönünde ki haber akışları sonrasında hafta içerisinde, 2791 seviyelerini test eden S&P 500 vadeli kontrat endeksinin bu bölgede kalıcılık sağlayamadığı görüldü. Teknik olarak incelediğimizde, endeksin ara destek seviyesi olan 2740 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü hareketlerin devamı görülebilir. Yükseliş denemelerinde 2792, 2802 ve 2810 direnç seviyeleri olarak takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerde ise 2740, 2732 ve 2725 destek seviyeleri olarak izlenebilir.

 

 

 

 

 

 

 


Ahlatcı Yatırım Araştırma Departmanı

Haftalık ekonomik gelişme ve piyasa beklentilerinin profesyonel analiz kadromuz tarafından değerlendirilerek hazırlanan, temel ve teknik analiz bilgilerinin detaylı aktarıldığı haftalık AHL Forex Bülteni ve piyasalardaki fiyat değişimleri bilgilerini Haftalık Analiz sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Teknik Seviyeler ve Haftalık Değişimler

 

 

 

EURUSD

USDTRY

EURTRY

GBPUSD

XAUUSD

WTİ

S&P500

USDJPY

DİRENÇ 3

1,1800

4,9200

5,6200

1,3600

1330

67,20

2810

114,60

DİRENÇ 2

1,7700

4,8800

5,5800

1,3500

1312

66,70

2802

113,50

DİRENÇ 1

1,1730

4,8500

5,5400

1,3400

1296

65,30

2792

111,90

PİVOT

1,1600

4,7146

5,4720

1,3250

1280

64,47

2768

110,50

DESTEK 1

1,1500

4,6000

5,3600

1,3100

1260

62,60

2740

109,00

DESTEK 2

1,4000

4,5500

5,3400

1,3000

1250

61,80

2732

108,00

DESTEK 3

1,1200

4,4500

5,3100

1,2900

1243

60,50

2725

105,30

* Tablo 14:30 itibariyle güncellenmiştir.

 

 

Kapanış Fiyatı*

Haftalık Değişim%

Yön

FDOW

25090,48

-0,89

 

SP500

2779,66

0,02

 

DAX,IBS

13010,55

1,9

 

XAU/USD

1280,08

-1,38

 

XGLD

194,65

4,3

 

BRENT

73,12

-4,3

 

USGB10Y

2,92

-0,86

 

TAHVIL10Y

16,25

8,26

 

* Tablo 14:30 itibariyle güncellenmiştir.

 

 

 

 

 

Haftalık Analiz Arşivine Ulaşmak İçin Tarih Seçiniz
Hafta Seçiniz